گفتارهاي تاريخي درباره گياهخواري

گفتارهاي تاريخي درباره گياهخواري

0 814
1
1
گفتارهاي تاريخي درباره گياهخواري

آن كه براي زندگي ارزشي قايل نيست، شايسته آن نيست.

لئوناردو داوينچي

اگر ديوار كشتارگاه ها شيشه اي بود همه گياهخوار مي شدند. ما نسبت به خود و نسبت به حيوانات احساس بهتري خواهيم داشت وقتي كه  بدانيم در رنج آن ها سهيم نيستيم.

پل و ليندا مك كارتني

از ديد من ارزش زندگي يك بره كمتر از زندگي يك انسان نيست. من تمايلي ندارم جان يك بره به خاطر تن آدميزاد گرفته شود. 

موهانداس گاندي

انساني كه ذهني آزاد دارد، رنج حيوانات را دردناك تر از رنج انسان مي يابد. چرا كه در مورد انسان ها دست كم همه اذعان دارند كه رنج كشيدن ناگوار است و آنكه مسبب رنج شده جنايتكار است. اما هر روز هزاران حيوان بدون كوچكترين حس پشيماني و بي دليل سلاخي مي شوند. اگر كسي به اين موضوع اشاره كند، او را ابله خواهند پنداشت و اين است آن جنايت نابخشودني.

رومن رولان

هیچ چیز جز تکامل در شيوه تغذیه با مصرف خوراك گیاهی به سلامتی انسان ها و یا افزایش احتمال بقا روی زمین کمک نمی کند.

آلبرت اينشتين

اگر انسان بخواهد به راستي و به طور جدي زندگي خوبي داشته باشد، نخستين چيزي كه از آن پرهيز خواهد كرد مصرف خوراك حيواني است زيرا … غير اخلاقي است، چون مستلزم كشتن، يعني كاري است در تضاد با حس اخلاقي.  

لئو تولستوي

انساني كه دوران بي فكري كودكي را پشت سر گذاشته باشد، هرگز حيواني را بي دليل نخواهد كشت. حيواني كه به اندازه او حق زيستن دارد.

هنري ديويد تورو

ساكنان آرمانشهر (يوتوپيا) احساس مي كنند كه كشتار مخلوقات ديگر حس شفقت، بهترين احساسي كه سرشت انساني ما بدان متمايل است نابود مي كند.

توماس مور

انسان انديشمند مي بايست مخالف تمام رسم هاي بيرحمانه باشد هر چند كه به طور ژرف در سنت ريشه داشته  باشند و هاله اي از تقدس گردشان را فراگرفته باشد. زماني كه امكان انتخاب داريم، مي بايست از وارد كردن درد و رنج به زندگي موجود ات ديگر، حتا سطح پايين ترين آن ها بپرهيزيم. در غير اين صورت، انسانيت خود را فراموش كرده و خطايي به دوش كشيده ايم كه هيچ چيز آن را توجيه نمي كند.

آلبرت شوايتزر

تو هم اينك شام خورده اي و كشتارگاه چه زيبا و دقيق در مايل ها مسافت پوشيده شده، همدستي در جرم برقرار است.

رالف والدو امرسون

انسان مي تواند بدون كشتن حيوانات به منظور تهيه خوراك تندرست باشد. بنابراين اگر گوشت بخورد، تنها براي ارضاي ذائقه اش در گرفتن جان حيوانات همدستي كرده است.

لئو تولستوي

سفره گياهخوار منظره اسارت حيوان و سلاخ خانه كشتار و خون و شكنجه طبيعت ماتم زده را نشان نمي دهد. خوراك او دورنماي باغ و بوستان و زندگاني روستايي و كشت و درو و جشن طبيعت را نمايان مي سازد.

صادق هدايت

 باشد كه هر كه جان دارد از رنج رهايي يابد.

بودا

 از وقتي كه كشتارگاه هاي سن فرانس را ديدم خوردن گوشت را كنار گذاشته ام.

ونسان ون گوگ، در نامه اي به برادرش

 اگر انسان نخواهد احساسات انساني خود را خفه كند، مي بايست نسبت به حيوانات مهربان باشد، زيرا آن كه نسبت به حيوانات بيرحم باشد در مراوداتش با انسان ها هم سخت دل خواهد شد. ما مي توانيم قلب يك انسان را با چگونگي برخورد او با حيوانات بسنجيم.

امانوئل كانت

چگونه مي تواني چيزي را بخوري كه چشم دارد؟

ويل كلاگ

انسان به راستي سلطان جانوران است، چرا كه درنده خويي اش از آن ها فراتر مي رود. ما با مرگ ديگران زندگي مي كنيم. ما مكان هاي دفن هستيم! من از زمان كودكي خوردن گوشت را ترك كرده ام … .

لئوناردو داوينچي

عدم خشونت به والاترين اخلاق مي انجامد كه هدف كل تكامل است. مادام كه از آزار رساندن به تمام موجودات ديگر دست برنداشته ايم، وحشي هستيم.

توماس اديسون

خوردن گوشت بذر شفقت ژرف را نابود مي كند.

ماهاپاري نيروانا – متن بودايي

من قويا احساس مي كنم كه پيشرفت معنوي در مرحله اي ايجاب مي كند كه از كشتن جانداران ديگر براي ارضاي نيازهاي تني خود دست برداريم .

ماهاتما گاندي

اما ما به خاطر لقمه اي گوشت، جاني را از خورشيد و نور محروم مي كنيم و از سهمي از زندگي و زمان كه به دنيا آمده بود تا از آن لذت ببرد.

پلوتارك

حيواناتي كه مي خوري آن هايي نيستند كه با ولع حيوانات ديگر را مي خورند؛ تو جانوران گوشتخوار را نمي خوري، بلكه آن ها را الگوي خود قرار مي دهي. تو ولع مخلوقات كوچك و دوست داشتني را داري كه كسي را آزار نمي دهند، كه به دنبال تو حركت مي كنند، و تو در ازاي خدمتشان آن ها را مي خوري.

ژان ژاك روسو

وقتي ما حيوانات را براي خوردن مي كشيم، آن ها هم در نهايت ما را مي كشند چون گوشت آن ها كه محتوي كلسترول و چربي اشباع شده است، هرگز براي انسان در نظر گرفته نشده است.

ويليام سي. رابرتس پزشك و ويراستار ژورنال كارديولوژي آمريكا

اگر گامي به عقب برداريم و نگاهي با آمارها بياندازيم، مقدار بهينه گوشت قرمز كه مي خوريد مي بايست صفر باشد.

والتر والت، پزشك

مادامی که انسان ها قاتل بیرحم موجودات زنده رده پایین تر هستند، هرگز به سلامتی یا صلح دست نخواهند یافت زیرا تا زمانی که انسان ها حیوانات را قتل عام می کنند، یکدیگر را هم خواهند کشت. در حقیقت، آنکه بذر كشتن و رنج می کارد نمی تواند عشق و شادی درو کنند.

فيثاغورث

پر انرژي ترين كارگراني كه در سفرهايم به دور دنيا ديده ام، معدنكاران گياهخوار در شيلي بودند.

چارلز داروين

ترديد ندارم كه بشر ضمن تكامل تدريجي خود از خوردن حيوانات دست خواهد كشيد، همانطور كه قبيله هاي وحشي از خوردن يكديگر دست كشيدند. 

هنري ديويد تورو

گوشت را آن طور كه هست بشناسيم: لاشه حيوان شكنجه شده اي كه سرشار از آنتي بيوتيك و آفت كش است.

اينگريد نيوكرك

يك زن آفريقايي مي تواند ده بچه به دنيا بياورد، هر كدام را مدت ده ماه پرستاري كند، و وقتي به سن هفتاد سالگي مي رسد مي توان همچنان انتظار داشت كه استخوان هاي محكم و خوبي داشته باشد كه با استخوان هاي يك زن بيست ساله آمريكايي قابل مقايسه است. اسكيموها كه روزانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ گرم پروتئين را با خوردن گوشت ماهي، فيل دريايي، يا وال مصرف مي كنند و ۲۲۰۰ ميلي گرم كلسيم را با استخوان ماهي، بالاترين ميزان پوكي استخوان را در سطح جهان دارند.

جان مك دوگال، پزشك

همه ما حيوانات را دوست داريم. چرا بعضي از آن ها را حيوانات خانگي مي ناميم و بعضي ديگر را ناهار؟

كي. دي. لنگ

« تو نخواهي كشت» تنها درباره كشتن همنوع صدق نمي كند، بلكه تمام موجودات زنده را در بر مي گيرد؛ و اين فرمان مدت ها پيش از اينكه از كوه سينا بيان شود در سينه آدمي حك شده بود.

لئو تولستوي

ما تنها به اين دليل مي توانيم گوشت را ببلعيم كه به كار بيرحمانه و گناه آلودي كه انجام مي دهيم نمي انديشيم. خشونت … گناهي اساسي است و هيچ بحث يا تمايز زيبايي نمي پذيرد. تنها اگر نگذاريم قلبمان از عاطفه تهي شود، خود با خشونت به مخالفت بر مي خيزد، صدايش همواره به روشني شنيده مي شود، و با اين حال ما همچنان به خشونت ها تداوم مي بخشيم، با خوشحالي، همه ما – در حقيقت، هر آنكس كه به ما نپيوندد او را غير عادي لقب مي دهيم.   

رابيندرانات تاگور

پس از اينكه اهالي رم خود را به تماشاي كشتار حيوانات عادت دادند، به تماشاي كشتار انسان ها روي آوردند؛ كشتار گلادياتورها.

ميشل مونتين

اي همنوعان من، پيكر خويش را با خوراك هاي گناه آلود نيالاييد. ما ذرت داريم، سيب هايي كه شاخه ها را با وزن خود خم كرده اند، و انگورهايي كه روي درختان مو حجيم مي شوند. گياهان خوش طعم و سبزي هايي كه مي توان روي آتش پخت و نرم كرد، از شير و عسل معطر شده با ادويه هم نهي نشده ايد. زمين به وفور ثروت و خوراك هاي سالم خود را ارزاني مي دارد، و شما را به ضيافتي فرا مي خواهند كه در آن هيچ خون ريختن و كشتاري نيست. تنها جانورانند كه گرسنگي خويش را با گوشت فرو مي نشانند، و حتا تمام آن ها نيز چنين نمي كنند؛ اسب ها، گاوها، و گوسفندان با خوردن علف زندگي مي كنند.

فيثاغورث

حواس انسان از ديدن ميوه لذت مي برد، چشم او از ديدنش و شامه از بوي آن و ذائقه از مزه گواراي ميوه محظوظ مي شود. ميل غريزي انسان از ديدن كشتار و خوراك هاي خونين متنفر است.

صادق هدايت

تا زمانی که بدن ما گور زنده حیوانات کشته شده است، چطور می توانیم انتظار هر گونه شرایط ایده آل را بر روی زمین داشته باشیم؟

جورج برنارد شاو

1

SIMILAR ARTICLES

عسل

0 140
پروستات

0 205

بدون نظر

Leave a Reply

18 − دوازده =