خواص کیالک

خواص کیالک

0 194
کیالک
1
1

نام دیگر کیالک زالزالک است  که کیالک طبیعت سرد و خشک دارد.

کیالک یک گیاه تیغ دار معمول است که طول آن به پنج پا می رسد و در دامنه‌ی کوهها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می روید.زالزالک جزو تیره‌ی گیاهان طبی مانند انواع رز است اما گلهای این گیاه معطر نیست. گل آن در بوته‌های کوچک رشد می‌کند و به رنگ سفید، قرمز یا صورتی است.

دانه‌های کوچک این گیاه که به آنها زالزالک گفته میشود پس از شکوفایی گل‌ها رشد می‌کنند. میوه‌ی این گیاه معمولاً پس از رسیدن رنگ قرمز به خود می‌گیرد اما رنگ سیاه آن نیز یافت می‌شود. برگهای زالزالک درخشان است و به شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون رشد می‌کنند.

زالزالک در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهکیلویه و بویراحمد، استان فارس استان و اصفهان بویژه شهرستان نجف آباد می‌روید. این گیاه در استان آذربایجان شرقی و استان کردستان و شمال استان آذربایجان غربی هم به فراوانی یافت می شود.به این گیاه در زبان ترکی یمی شان می‌گویند و در نجف آباد به کوج معروف است.

در شمال ایران گونه‌‌های وحشی زالزالک به شکل خودرو در جنگل‌‌ها می‌ روید که به آن ولیک می گویند.این گیاه دارای دونوع سفید و قرمز (شغالی) می باشد.این میوه اگر چه جثه ‌ای کوچک دارد ولی بسیار پرفایده و مغذی است و به رنگ ‌‌های زرد و نارنجی در بیشتر نواحی معتدل می‌ روید.رسیده‌ی این میوه، شیرین، گوشتی و دارای هسته ‌های زرد رنگ فراوان است.

خواص درمانی کیالک

 1. مفید در کاهش بیلیروبین(صفرا)
 2. مفید برای افراد صفراوی مزاج
 3. مفید در درمان اگزما و خارش بدن
 4. ادرار آور
 5. تنظیم قند خون
 6. تنظیم فشارخون
 7. کاهش غلظت خون
 8. تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از سخت شدن رگ ها و تصلب شرایین
 9. مفید در کاهش التهاب
 10. موثر در درمان صدای گوش
 11. قابض مفید در درمان اسهال خونی
 12. موثر در تقویت قلب و معده.
 13. مفید برای افراد مبتلا به روماتیسم و مبتلایان به ورم روده
 14. درمان قطره قطره آمدن ادرار

1

SIMILAR ARTICLES

استویا

0 205
پیسی

0 472

بدون نظر

Leave a Reply

شانزده − 6 =