خورش کلم بروکلی و قارچ

خورش کلم بروکلی و قارچ

0 1449

مواد لازم برای خورش کلم بروکلی و قارچ (۲نفر):

کلم بروکلی  ۵۰۰ گرم (۲ بوته متوسط)

قارچ ۲۵۰ گرم

ذرت دانه ای  ۱ پیمانه

پیاز ریز خرد شده  ۲ عدد

روغن مایع گیاهی ۲ قاشق غذاخوری

کره  ½  قاشق غذاخوری

رب گوجه ۲ قاشق غذاخوری

آبلیمو ( یا لیموی تازه)  ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری

زردچوبه، ادویه کاری و گرام ماسالا  هرکدام ۱ قاشق چایخوری سرپر

زعفران دم کرده ½ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل

نحوه تهیه:

۱-      روغن را با حرارت متوسط در قابلمه حرارت دهید و پیاز را افزوده و تفت دهید تا رنگ آن کمی طلایی شود. زردچوبه، ادویه کاری و گرام ماسالا را اضافه کنید. ادویه ها را کمی تفت دهید تا بوی آنها به مشام آید. بروکلی ها را شسته و سرهای آن را برش بزنید. ساقه ی آن را نیز استفاده کنید و دور نریزید (پوست کلفت ساقه را کنده و آنرا به قطعات متوسط برش بزنید). بروکلی ها را خشک کرده و با پیاز تفت دهید تا کمی رنگ آن تغییر کند.

۲-      ذرت را به مواد افزوده و تفت دهید. رب گوجه را هم بیفزایید و با مواد خوب تفت دهید. ۱ لیوان آب جوش اضافه کنید و مواد را مخلوط کنید تا رنگ آب خورش یکنواخت شود. با حرارت ملایم اجازه دهید خورش بجوشد.

۳-      قارچ ها را شسته، خشک کنید و ورقه ورقه برش بزنید. کره را در ماهی تابه ای حرارت داده و قارچ ها را به آن اضافه کنید. ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو بیفزایید و قارچ ها را تفت دهید.

۴-      زمانی که بروکلی و ذرت ها پخته شدند، قارچ ها را به خورش بیفزایید. چنانچه میزان آب خورش کم شده بود حدود نصف لیوان دیگر آب جوش بیفزایید. نمک و فلفل بزنید. زعفران دم کرده را هم بیفزایید و اجازه دهید خورش چند جوش بزند. سپس از روی حرارت بردارید و میزان آبلیموی خورش را نیز بچشید. چنانچه کم بود بسته به ذائقه بیفزایید. خورش را در ظرف مورد نظر کشیده و با سلیقه ی خود تزیین کنید.

نکته: چنانچه تمایل دارید می توانید ۳۰۰ گرم گوشت نیز به خورش خود اضافه نمایید. در این صورت پس از تفت دادن پیازها، گوشت را افزوده و تفت دهید سپس ۱ لیوان آب ریخته و زمانی که گوشت پخت بقیه مراحل را انجام دهید و اجازه دهید تا خورش جا بیفتد.

مطالب مرتبط

حلوای آلبالو

0 105
سالاد عدس

0 107

بدون نظر

پاسخ دهید

یک × 3 =