خواص خرزهره

خواص خرزهره

خرزهره
1
1

خرزهره گیاهی است از خانواده ی Apocynaceae،درختچه ی کوچک و زیبایی که برگ های آن سبز تیره، باریک و نیزه ای کشیده، چرمی و گوشتی و بدبو به طول ۲۵-۱۰۰ سانتی متر است و دارای گونه های مختلف می باشد. گل های آن معمولاً از خرداد تا پاییز که به رنگ های مختلف در گونه های متفاوت آن سفید، صورتی، سرخ، آتشین و کم پر و پرپر می باشد ظاهر می شود. این درختچه نا خزان و همیشه سبز است و بومی مناطق مدیترانه ای بوده و در نواحی وسیعی از جهان، در خاور دور، اروپا، آمریکا و ایران نیز کاشته می شود. ارقام مختلف آن در اغلب مناطق ایران در غرب کشور، استان مرکزی، لرستان، اصفهان و جنوب غربی ایران در اندیمشک، مهران و در کرمان، بلوچستان،بندرعباس، نیک شهر، سیستان و مناطق شرقی و هم چنین در اغلب باغ ها و پارک ها کاشته می شود.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

درمان گیاهی عفونتهای پوستی

۱- آن را همراه با گل هایش در آب به مدت شش تا هفت ساعت آن قدر بجوشانید تا کاملاً پخته و له شود، بعد با فشار آب آن را گرفته و با نصف مقدار آن روغن زیتون مخلوط کنید و روی آتش ملایم بجوشانید تا آب آن تبخیر شده و روغن باقی بماند. مالیدن آن برای درمان پوستی که مقدمه ی کچلی است، خارش پوست، حکه و جرب زخم شده، تسکین دردپشت، رفع بیماری های سرد، آرامش اعصاب، تسکین درد کمر و پشت و درد زانو و عرق النساء مفید است.

۲- خشک آن را بسایید و با پیه ذوب شده به صورت پماد درآورید و روی پوست بمالید. برای رفع ناراحتی های پوستی و جرب مفید است.

۳- آن را همراه با گل هایش بپزید و ضماد کنید. برای تحلیل ور مهای سفت و تسکین درد آنها، تسکین درد زانو و سیاتیک ،دفع جرب و ناراحتی های پوست بسیار موثر است

۴-گرد آن را روی زخم ها بریزید، آن را التیام می دهد

۵ گذاردن مشمع آن برای درمان کمردرد، رماتیسم مفصلی و درد کمر تا زانو مفید است.

۶- اگر گرد آن در بینی کشیده شود عطسه آور شدید است.

خواص گل خرزهره:

۱- دو گرم از آن را دم کنید و آب صاف کرده اش را بنوشید. برای بازیابی قدرت از دست رفته ی بدن مفید است.

۲-گرد آن را دم کنید و بر سر بمالید. رنگ مو را از بین می برد، مو را نرم و خوش رنگ می کند.

تذکر: سمی است و برای ریه مضر میباشد، لذا در مصرف داخلی، باید خیلی جانب احتیاط را رعایت کرده و بیش از حد مجاز مصرف نکرد، لذا حتماً باید با نظر پزشک مصرف شود.

خواص پوست درختچه خرزهره:

آن را همراه با برگ هایش نرم بکوبید و با روغن مخلوط کرده در موارد بیماری جلدی هر پس روی التهاب های پوست بگذارید، مؤثر است.

درمان گیاهی زود انزالی

اگر مقدار کمی از نوعی که گل سفید می دهد را در شیرگاو و تازه بجوشانید، بعد کره ی آن را بگیرید و کمی از آن بخورید، برای تقویت نیروی جنسی و تأخیر انزال نافع است

1

SIMILAR ARTICLES

استویا

0 205

بدون نظر

Leave a Reply

هشت + 7 =